Amh Testi Nedir?

Amh Testi Nedir?

AMH Anti-Müllerian Hormon Testi kadında yumurtalık rezervini ölçmek için yapılan bir tür kan testidir. Yumurta azlığını veya erken menopoz gibi durumların tespitini sağlayan AMH kan testi net bir veri kaynağıdır. Yumurtalık kanseri şüphesi olan hastalar yaptırabilir.

Amh testi şu durumlarda yapılmaktadır;

Tüp bebek tedavisi yaptırmadan önce yumurtalık rezervinin bakılması gereken durumlarda, Polikistik Over Sendromu olabileceği düşünülen durumlarda ve Menopoz kuşkusu yaşanan durumlarda.

AMH Seviyesi Nasıl Olmalıdır?

38 yaşından önce yapılan AMH testi normal değerleri 2.6 – 6.8 ng /ml arasında olmalıdır.

Eğer kişilerde Polikistik over sendromu varsa AMH testi değeri 6.8 ng /ml den daha yüksek seviyede çıkmaktadır.

AMH testinde bu değerler altında çıkan sonuçlar gösteriyor ki kadındaki yumurta sayısı azalmıştır. AMH testi özellikle 1 ‘in altında ise bu acele edilmesi anlamına gelmektedir. Böyle bir durumda anne olmak isteyen kadınların zaman kaybetmeden anne olmak için girişimde bulunmaları önerilir. Eğer hemen bir girişimde bulunulamıyorsa yumurta dondurma gebelik şansını korumak için tercih edilebilir.

AMH Testi Neden Yapılmalıdır?

Amh testi mutlaka yapılmalıdır. Çünkü tüp bebek tedavisinde nasıl bir yol izlenmesi ya da ne tür ilaçlar kullanılması gerektiğine karar verilmesi açısından önemlidir. Yapılacak testlerin önemli olmasının bir diğer yanı da her tedavi kişiye özel olarak yapılmaktadır.

Prof. dr. erol tavmergen

Ön Görüşme Randevusu

İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında doktorunuzdan detaylı bilgi almak, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak, tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
Prof. Dr. Erol Tavmergen
Görüşme Talebi
Randevu & Destek Hattı
Şimdi whatsapp ile görüşün