Mikroenjeksiyon Nedir

Mikroenjeksiyon Nedir?

Mikroenjeksiyon (intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu/ICSI) spermin yumurta içine enjekte edilerek döllenmesi işlemidir.

Mikroenjeksiyon Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavi sürecinde yumurtalıklar ilaçlarla uyarılır ve bir süre yumurta gelişimi takibe alınır. Yumurtalar istenen olgunluğa ulaştığında çatlatılarak toplanır ve mikroenjeksiyon işlemine kadar laboratuvar ortamında saklanır.

Spermler mikromanipülatör denilen cihazın yardımıyla herbir yumurta içine enjekte edilir. Sonrasında özel bir solüsyon içinde inkübatör cihazlara kaldırılır. Ertesi günde döllenme olup olmadığı kontrol edilir.

Mikroenjeksiyon İşlemi Kimlere Yapılır?

  • Kısırlık (infertilite) tanısı konulan çiftlere.
  • Aşılama ya da klasik tedavi yöntemlerinde bir sonuç alınamadığında.
  • Preimplantasyon genetik tanı (PGD) uygulanacak hastalara.
  • Sperm sayısı, hareketliliği ve yapısal özelliklerinde belli kriterlere sahip değilse ya da tüp bebek tedavisinde döllenme sorunu yaşandıysa mikroenjeksiyon yöntemi uygulanır.

Mikroenjeksiyon Yönteminin Avantajları?

Mikroenjeksiyon yöntemi Invitrofertilizasyon (IVF) metoduna göre tüp bebek tedavisinde döllenme oranının en yüksek olduğu uygulamadır. Bu sebeple bu uygulama tercih edilmektedir.

Prof. dr. erol tavmergen

Ön Görüşme Randevusu

İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında doktorunuzdan detaylı bilgi almak, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak, tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
Prof. Dr. Erol Tavmergen
Görüşme Talebi
Randevu & Destek Hattı
Şimdi whatsapp ile görüşün