Klinefelter Sendromu Nedir?

Klinefelter Sendromu Nedir?

Klinefelter Sendromu genetik bir hastalıktır. Erkeklerde görülen bu hastalıkta fazladan X krozomu mevcuttur. XY olan genetik yapı Klinefelter sendromunda XXY olarak görülür.

İki tür Klinefelter hastalığı vardır. Hücrenin bir kısmında %10’luk bölümünde görülen mozaik karyotip ve hücrenin genetik maddesinde görülen pür klinefelter sendromu.

Klinefelter Sendromu Testi

Klinefelter sendromu testi genelde çiftler bebek tedavisi için başvurduklarında yapıldığında ortaya çıkar. Genetik bir test olan Klinefelter Sendromunda tanı hastadan alınan kan örneğiyle kromozom genetik yapıları ayrılarak yapılır.

Klinefelter Sendromu Tedavi Edilir mi?

Klinefelter sendromunun bir tedavisi yoktur. Çünkü genetik bir durumdur ve genetik yapının değiştirilmesi mümkün değildir.

Bu sendroma sahip olan erkek hastalar doğal yolla bebek sahibi olamasa da tüp bebek tedavisi ile olabilirler. Mikro Tese ameliyatı ile hastadan sperm toplanır ve mikroenjeksiyon uygulanarak tüp bebek tedavisi gerçekleştirilir.

Kleinfelter sendromu olan hastaların erkek çocuklarında bu sendrom görülebilir. Bu yüzden tüp bebek tedavisi yapılmada önce çiftlere mutlaka genetik danışmanlık verilmeli ve embriyo transfer edilmeden önce de genetik incelenmesi yapılmalıdır.

Prof. dr. erol tavmergen

Ön Görüşme Randevusu

İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında doktorunuzdan detaylı bilgi almak, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak, tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
Prof. Dr. Erol Tavmergen
Görüşme Talebi
Randevu & Destek Hattı
Şimdi whatsapp ile görüşün