Piezo Uyarı Nedir?

Piezo Uyarı Nedir?

Tıpta kök hücre deneylerinde uygulanan piezo elektrik işlemi tüp bebek tedavilerinde de dünya çapında uygulanmaktadır.

Piezo uyarımı tüp bebek tedavisinde daha önce hiç döllenme elde edilemeyen, döllenme oranı düşük olan ya da embriyo transferi yapılamayan hastalara yapılmaktadır.

Piezo Tüp Bebek Tedavisinde Nasıl Uygulanır?

Döllenme bozukluğu olan (total fertilizasyon) hasta gurubunda yumurta sperme direnç göstermekte ve embriyo oluşumuna engel olmaktadır. Bu hastalara klasik tüp bebek tedavisine alternatif olacak uygulamalarla destek verilmektedir.

Piezo tüp bebek tedavisinde mikroenjeksiyon işleminden hemen sonra elektik akımı ile yumurtaya uygulanmaktadır. Bu sayede elektrik akımı hücreyi polarize etmekte sperm ve yumurta hücrelerinin çekirdek zarlarını etkileyerek DNA’larının birleşmesine olanak sağlamaktadır. Hücrenin döllenmesi ve bölünmesi içinde mekanik sistemi uyaran bu akım döllenmeye karşı direnç gösteren yumurtanın aktivite olmasını ve bunun sonucunda da döllenmeyi ve embriyo oluşumunu sağlamaktadır. Daha önce hiç embriyo elde edilemeyen hastalarda Piezo uyarı ile embriyo elde edilebilmektedir.

Prof. dr. erol tavmergen

Ön Görüşme Randevusu

İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında doktorunuzdan detaylı bilgi almak, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak, tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
Prof. Dr. Erol Tavmergen
Görüşme Talebi
Randevu & Destek Hattı
Şimdi whatsapp ile görüşün