Azospermi Nedir?

Azospermi Nedir?

Azospermi erkeğin menisinde hiç sperm olmaması durumudur. İki farklı şekilde görülür. Tıkanıklığa bağlı olan azospermi ve tıkanıklığa bağlı olmayan azospermidir.

Tıkanıklığa bağlı olan azospermide testislerde sperm olmasına rağmen kanallarda ya da testiste tıkanıklık varsa meni dışarı çıkamaz. Bunun nedeni enfeksiyon olabileceği gibi doğuştan kaynaklı bir sorunda olabilir.

Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermide ise menide hiç sperm yoktur ya da çok az sayıda sperm vardır. Bunun nedeni ise testislerin doğuştan yukarıda olması olabileceği gibi kanser tedavisi, radyasyon alınması veya hormonal veya genetik bozukluklar olabilir.

Azospermiye neden olan diğer faktörler ise şunlardır;

  • Sperm üretiminin yaştan dolayı azalması.
  • Sağlıklı beslenmemek.
  • Hormonda düzensizlikler
  • Stres, psikolojik sorunlar, iş ve ailesel etkenler.

Azospermi Nasıl Belirlenir?

Spermiyogram denilen test ile azospermi kesinleştirildikten sonra üroloji ve kromozom değerlendirilmesi için hasta yönlendirilir. Yapısal ve sayısal kromozomal problemler görülebildiği için bu değerlendirmeye ihtiyaç vardır.

Azospermi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Azospermi tedavisi PESA-TESA ve TESE işlemleriyle yapılmaktayken son zamanlarda ise Mikro TESE işlemiyle yapılmaktadır.

İşlem genel anestezi uygulanarak yapıldığı için hastada ağrı ve acı olmaz. Spermin bulunacağı bölgelerden doku örnekleri alınarak oldukça yakından mikroskopla incelenerek canlı sperm hücreleri seçilir. Doku örneklerinden canlı sperm bulunamadığı durumda ise sonuçlar patolojiye gönderilir ve alınan sonuçlara göre Mikro TESE operasyonu yenilenir.

Prof. dr. erol tavmergen

Ön Görüşme Randevusu

İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında doktorunuzdan detaylı bilgi almak, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak, tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
Prof. Dr. Erol Tavmergen
Görüşme Talebi
Randevu & Destek Hattı
Şimdi whatsapp ile görüşün