Rahim Çizilmesi Nedir?

Rahim Çizilmesi Nedir?

Daha öncede tüp bebek tedavisi gören fakat başarısızlıkla sonuçlanan hastalara yapılan işleme rahim çizilmesi denir. Endometrial biyopsi olarak da bilinen işlem tüp bebek tedavisinde şansı artırarak embriyonun rahme tutunmasına yardımcı olur.

Amaç hasarlı rahim dokusunu onararak transfer edilecek olan embriyonun yeni dokulara tutunma şansını yükseltmektir. Yapılan çalışmalarda göstermiştir ki gebelik oranını artırabilmektedir. Bu nedenle tüp bebek tedavisinde embriyonun transferinden bir ay önce yapılmaktadır.

Rahim Çizilmesi İşlemi Nasıl Yapılır?

Anestezi uygulanmadan gerçekleştirildiği için rahim çizilmesinde hastaya ağrı kesiciler verilir. Böylece işlem gerçekleşirken hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez.

Histeroskopi veya biyopsi aletleri ile uygulanan rahim çizilmesi işleminde rahim içi dokusu hafif bir şekilde çizilmektedir. Vücut dokularının yaralanmaya verdiği karşılığı rahim içi dokusu da verdiği için bu çizilme sonrasında iyileşme süreci başlamaktadır.

Rahim Çizilmesi Kimlere Yapılır?

  • Tüp bebek tedavisinde başarısızlık olan hastalara
  • Tüp bebek tedavisinde rahim duvarı kalınlaşmayan hastalara.
  • Rahimde herhangi bir sorun olmadığı durumlarda.
  • Yumurta ve embriyo kalitesi iyi olmasına rağmen embriyonun tutunamadığı hastalara.
  • Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların yeterli gelmediği hastalara yapılır.

Rahim Çizilmesi ile Gebelik Şansı Arıyor mu?

Rahim kalınlığı tüp bebek tedavisinde en önemli etkenlerden biridir. Embriyonun tutunabilmesi için mutlaka rahim duvarının sağlıklı olması gerekir.

Avrupa İnsan Üremesi ve Embriyoloji Derneğine (ESHRE) sunulan gebelik şansının artırılması için rahim çizilmesine ait çalışmalarda bunu kanıtlamıştır.

Prof. dr. erol tavmergen

Ön Görüşme Randevusu

İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında doktorunuzdan detaylı bilgi almak, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak, tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
Prof. Dr. Erol Tavmergen
Görüşme Talebi
Randevu & Destek Hattı
Şimdi whatsapp ile görüşün