Asherman Sendromu Nedir?

Asherman Sendromu Nedir?

Asherman sendromu rahim içerisinde yapışıklık veya rahimde yapışma durumudur. Asherman sendromu rahmin bir bölümünde görülebileceği gibi tamamında da görülebilir.

Asherman Sendromunun Sebepleri Nelerdir?

Rahimde uygulanan bazı cerrahi işlemler sonrasında görülmektedir. Bunlar; kürtaj, düşük, spiral, histereskopik cerrahi işlem, miyom (mykomektomi ) ameliyatları ve rahim anomalileridir.

Asherman Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

  • Regl olamama veya düzensiz olmak.
  • Kasık ağrısı yaşamak.
  • Düşük olması.
  • İnfertilite.

Asherman Sendromunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Jinekolojik muayenede teşhis konmaz bunun için mutlaka Histerosalpingografi (HSG) ilaçlı filmi yapılmalıdır. Teşhis konduktan sonra ise yapışmanın büyüklüğüne, miktarına bağlı olarak tedavi uygulanmalıdır.

Minumum rahim içi yapışıklıklar hormon ilaçlarının kullanılması ile tedavi edilebilirken yapışıklığın büyük olması durumunda cerrahi işlemler tercih edilir.

Asherman sendromu teşhisinde serviks yolu ile histereskopi uygulanır, rahim içi ayrıntılı bir şekilde görüntülenir yapışıklık ileri derecede değilse giderilir. Uygulanan cerrahi işlem sonrasında ise hastaya ilaç verilir.

İleri derece yapışıklık söz konusuysa yapışıklığın giderilmesi için laparoskopik cerrahi işlem uygulanır. Bunun için önce rahim içi özel bir sıvıyla genişletilir. Sonrasında yapışıklığın bulunduğu kısım laparoskopik yöntemle temizlenir.

Prof. dr. erol tavmergen

Ön Görüşme Randevusu

İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında doktorunuzdan detaylı bilgi almak, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak, tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
Prof. Dr. Erol Tavmergen
Görüşme Talebi
Randevu & Destek Hattı
Şimdi whatsapp ile görüşün