Mini Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Mini Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Düşük dozda ilaç kullanarak az sayıda fakat kaliteli yumurta gelişimini sağlayan yönteme mini tüp bebek tedavisi denir.

Mini tüp bebek tedavisinde de gelişen yumurtalar klasik tüp bebek tedavisinde olduğu gibi mikroenjeksiyon yöntemiyle döllenmektedir. İlaçsız tüp bebek tedavisi gibi yüksek dozda ilaç kullanılarak yumurta elde edilemeyen veya kaliteli embriyo edilemeyen hastalara uygulanmakta olan bu tedavi yöntemi özellikle yumurtalık rezervi az olan ve ileri yaşta olan hastalar için tercih edilmektedir.

Yöntemin başarısı oldukça iyidir öyle ki bazı hastalarda yüksek doz ilaç kullanımı yumurta kalitesini düşürdüğü için mini tüp bebek tedavisi tercih edilmektedir. Zaten Mini tüp bebek tedavisinde de amaç hastanın kendi hormonları ve düşük doz ilaçlarla yumurta gelişimi sağlamaktır.

Mini Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mini tüp bebek tedavisinde hasta reglin 2. veya 3.günü ultrasonografiye alınmakta; yumurtalıkları, rahim duvarı kalınlığı incelenmektedir. Üreme hormonları için kan tetkiki yapıldıktan sonra bir sorun yoksa hastaya folik asit başlatılmakta ve 4 gün sonra yumurta gelişimi takip için yeniden çağırılmaktadır.

Kontrolde hastanın doğal olarak büyüyen yumurtası var mı diye bakılmaktadır. Eğer büyümekte olan yumurta varsa 13mm ulaşıncaya kadar takibi yapılmakta ve yumurtanın çatlamaması için koruyucu iğne tedavisine başlanmaktadır. Yaklaşık olarak 5 ya da 6 iğneden sonra yumurtanın çatlaması için çatlatma iğnesi yapılmaktadır. Bu iğneden 36 saat sonra anestezi altında hastanın yumurtası toplanarak laboratuvar ortamında yumurta ve sperm döllenmesi sağlanmaktadır. İşlem sonucu oluşan embriyo hastaya transfer edilmektedir.

Mini Tüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Uygulanmaktadır?

  • Yumurta rezervi azlığında
  • Başarısız tüp bebek tedavisinde
  • Klasik tüp bebek tedavisinde yumurta kalitesi düşük olduğunda
  • Polikistik over sendromunda uygulanmaktadır.

Mini tüp bebek uygulamasının tercih edilmesinin nedeni hastanın kullanacağı ilaçların az olması ve fiyat bakımından klasik tüp bebek uygulamasından daha ekonomik olmasıdır.

Prof. dr. erol tavmergen

Ön Görüşme Randevusu

İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında doktorunuzdan detaylı bilgi almak, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak, tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
Prof. Dr. Erol Tavmergen
Görüşme Talebi
Randevu & Destek Hattı
Şimdi whatsapp ile görüşün