Tüp Tıkanıklıkları Nedir?

Tüp Tıkanıklıkları Nedir?

Rahmin her iki tarafından çıkıp yumurtalıklarla bağlanan tüplere fallop tüpleri denir. Her ay bir adet yumurta sağ ve sol yumurtalıktan tüplerden geçerek rahmin içerisine gelir.

Eğer tüplerde bir tıkanıklık söz konusu ise veya fonksiyonlarda bozukluk varsa buna tubal faktör denir. Kısırlığın en çok görülen sebeplerinden biri olan tüp tıkanıklıklarının tanısı için ise rahim filmi yani HSG (histerosapingografi) yapılmalıdır.

Tüp Tıkanıklıkları Belirtileri Nelerdir?

Genelde kadınların birçoğu bebek sahibi olamadığı için başvurana kadar tüplerin tıkalı olduğunu fark etmez. Bazen ise çok ağrılı regl geçiren kadınlar bu ağrılar sonucunda doktora başvurur ve tüp tıkanıklıkları ile karşılaşırlar. Endometriozis sorunu olan ya da bazı enfeksiyon hastalıklar geçiren hastalarda da tüp tıkanıklıkları görülebilir.

Tüp Tıkanıklıklarının Sebepleri Nelerdir?

  • Pelvis ya da karın içi ameliyatlar
  • Dış gebelik geçirmek
  • Endometriozis olgusu
  • Genital enfeksiyonlar
  • Spiral kullanımı
  • Düşük

Tüp Tıkanıklıkları Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim filminde tıkalı olarak isimlendirdiğimiz tüpler şiş ve sıvı dolu bir haldedir. Rahim filmi (HSG) ile tüp tıkanıklığı tanısı konan hastaya tedavi için laparoskopi yöntemi uygulanır. Tüpün laparoskopik çıkarılması veya tüpün rahimle bağlantısının kesilmesi sonrasında tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Böylece gebe kalma oranı dahada artar.

Prof. dr. erol tavmergen

Ön Görüşme Randevusu

İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında doktorunuzdan detaylı bilgi almak, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak, tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
Prof. Dr. Erol Tavmergen
Görüşme Talebi
Randevu & Destek Hattı
Şimdi whatsapp ile görüşün