Yumurta Dondurma Nedir

Yumurta Dondurma Nedir?

Yumurta dondurma kadının yumurtalığından toplanan yumurta hücrelerinin dondurularak saklanması işlemidir. Günümüz koşullarında kadınlar ileri yaşta bebek sahibi olmayı istemekte ancak yumurta rezervinin azalmasıyla bu bir sorun haline gelmektedir. Yumurta dondurma işlemi de tam bu noktada kadın kendini hazır hissettiğinde çocuk sahibi olmasına olanak sağlar.

Adetin 2. veya 3.günü hormon iğneleri kullanılarak yumurtaların gelişmesine başlanır.  Bu süreç 2, 3 gün arayla ultrason ile takip edilir. 10-15 gün sonra yumurtalar yeterli büyüklüğe ulaştığında çatlatma iğnesi yapılır. 34- 36 saat sonra anestezi altında yumurtalar toplanır ve vitrifikasyon (hızlı dondurma) işlemiyle -196 derecede sıvı azot tankında yumurtalar dondurulur. Saklama süresi 5 yıldır ancak bu senenin sonunda süre bakanlık izniyle uzatılabilir.

Neden Yumurta Dondurulmalıdır?

İleri yaşlarda yumurtanın rezervi, kalitesi düşer. Yumurta dondurma işlemi ne kadar erken yapılırsa yumurtanın kalitesi ve rezervi de o kadar iyi olur. Döllenmenin olabilmesi için yumurtanın genç olması önemlidir. Bu durum gebelik şansını artırır.

Yumurta Dondurma İşlemini Kimler Yaptırabilir?

  • Yumurtalık fonksiyonlarını kaybedecek cerrahi operasyon geçirecekler.
  • Yumurta rezervi düşük olan kadınlar.
  • Rahim kanseri ya da başka bir kanserden dolayı kemoterapi görecek olan kadınlar.
  • İlerleyen yaşlarda anne olmak isteyen kadınlar.
  • Aile geçmişinde erken menopoz hikayesi olanlar.
Prof. dr. erol tavmergen

Ön Görüşme Randevusu

İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında doktorunuzdan detaylı bilgi almak, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak, tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
Prof. Dr. Erol Tavmergen
Görüşme Talebi
Randevu & Destek Hattı
Şimdi whatsapp ile görüşün