Semen Analizi (Spermiyogram) Nedir?

Semen Analizi (Spermiyogram) Nedir?

Semen analizi sperm sayısını, şeklini, spermin kanallarda doğru bir şekilde ilerleyip ilerlemediğini görmek için yapılan bir testtir. Spermiyogram da denilen test laboratuvar ortamında incelenir.

Genelde bir yıl boyunca düzenli olarak korumasız ilişkiye giren ancak bebek sahibi olamayan çiftler için istenen testlerden biridir. Bu şekilde sağlıklı sperm hücre miktarı ve kalitesi analiz edilir.

Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Testin yapılacağı hastanede erkek için özel olarak hazırlanmış sperm verme odasında mastürbasyon yoluyla özel kapta meni verilir. Laboratuvar ortamında sperm örneği üzerinde çalışarak menideki sperm sayısı, şekli, hareketliliği incelenip laboratuvarda en iyi spermler seçilir. Hasta bu şekilde sperm veremezse o zamanda Mikro Tese yöntemiyle testislerden sperm alınır.

Sperm Testinden (Spermiyogram) Önce Yapılması Gerekenler

Sperm testinden önce erkeğin en az 3 en fazla 5 gün cinsel perhiz yapması gerekir. Genelde tercih edilen 3 gündür. Çünkü 3 günden az olan perhizlerde sperm sayısı düşük, 5 günden fazla olan perhizlerde ise sperm hareketinde azalma görülür.

Semen Analizi (Spermiyogram) Kimler Yaptırabilir?

  • Bir yıl boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişki yaşayan ama gebe kalamayan çiftler.
  • Tüp bebek tedavisi yaptıran hastalar.
  • Varikosel sorunu olan inmemiş testis sorunu yaşayan hastalar.
  • İnfertilite teşhisini netleştirmek isteyen hastalar.
  • Kanser tedavisi gören, kemoterapi ve radyoterapi tedavisi gören hastalar yaptırabilir.
Prof. dr. erol tavmergen

Ön Görüşme Randevusu

İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında doktorunuzdan detaylı bilgi almak, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak, tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
Prof. Dr. Erol Tavmergen
Görüşme Talebi
Randevu & Destek Hattı
Şimdi whatsapp ile görüşün