Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik over sendromu yumurtalığın çok sayıda küçük kist içermesi sonucunda kadınların hormon dengesizliği yaşaması durumudur. Sonucunda ise regl düzensizliği, uzun aralıklarla regl olma ve regl olamama gibi sebeplere yol açar.

Polikistik Over Sendromu Neden Olur?

Tam olarak nedeni bilinmeyen polikistik over sendromunda regl dönemini kontrol eden hormonlar ve testesteron daha fazla üretilir. Bu da yumurtanın olgunlaşabilmesi için yeterli olan hormonun üretiminin sağlanamamasına sebep olur. Olgunlaşamayan yumurtalar çatlayamayacağı için de progesteron hormonu üretilemez ve regl ya düzensiz olur ya da olmaz.

Polikistik Over Sendromu Tanısı

Polikistik over sendromunun tanısının yapılabilmesi için öncelikle hormon ve kan sayımı testleri yapılır. FSH ve LH hormon ve androjen hormonlarının seviyesi polikistik over sendromu tanısı konmasında önemlidir. Ayrıca ultrasonografi ile yumurtalıkların polikistik yapılarının incelenmelidir. Bunların sonucunda net olarak teşhis konabilir.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Teşhis konulan hastaya kandaki hormonsal değerler sonucunda doğum kontrol hapları veya adet düzenleyici ilaç tedavisi önerilir. Eğer bu hastalığa bağlı olarak gelişen farklı bir hastalık varsa doktorunuz başka bir tedavi yöntemi uygulayabilir.

Polikistik over sendromunda sorunların başında hamile kalamama gelir. Androjen fazlalığından dolayı saç dökülmesi, tüylenme artışı, ciltte yağlanma ve sivilcelenme gibi rahatsızlıklar gözlenebilir. Şeker ve yağ metabolizmasının bozulmasıyla da diyabet, obezite, kolesterol yüksekliği görülebilir. Tüm bunların sonucunda doktorunuz uygun bir tedavi yöntemi uygulayacaktır.

Eğer yumurtlama bozukluğu varsa bunun tedavisi için laparoskopi yöntemiyle cerrahi işlem uygulanabilir.

Polikistik Over Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

  • Düzensiz adet görme ya da hiç görmeme.
  • Rahim içi duvarda kalınlaşma olması.
  • Tüylerde artış gözlenmesi.
  • Horlama, uyku apnesi olması.
Prof. dr. erol tavmergen

Ön Görüşme Randevusu

İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında doktorunuzdan detaylı bilgi almak, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak, tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
Prof. Dr. Erol Tavmergen
Görüşme Talebi
Randevu & Destek Hattı
Şimdi whatsapp ile görüşün